Köp biljetter

Tomelilla Rockkör

Fredag 2 juni, 12:3013:00, Plats: Scenen

Tomelilla Rockkör rockar loss på Festivalscenen och drar igång festivalstämningen 2017!

Fredag, 2 juni
Kulinariska workshops Plats: Matverkstaden Händer på festivalscenen Plats: Scenen Aptitretande aktiviteter Plats: Köket Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
Kulinariska workshops
  1. 14:00–15:00
    Workshop i praktisk smakcoachning med Stellan Hökfelt. FÖRKÖP KRÄVS
  2. 16:00–17:30
    Master Class med Isabel Brummer – Laga kikärtor ”From Nose to Tail” – FÖRKÖP KRÄVS
Händer på festivalscenen Plats: Scenen
  1. 12:30–13:00
    Tomelilla Rockkör
  2. 13:00–13:15
    Skånes Matfestival invigs
  3. 13:15–13:30
    Tomelilla Rockkör – igen
  4. 15:00–15:30
    Kalkonshow – Hur man styckar en kalkon! Ingelsta Kalkon
Aptitretande aktiviteter Plats: Köket
  1. 09:30–12:30
    Branschdag på Skånes Matfestival
  2. 13:30–18:00
    Eltjänster i Degeberga demonstrerar smarta köksmaskiner
  3. 14:00–15:00
    Om svensk vinodling och svenska viner
  4. 15:15–16:00
    Pralintillverkning med Cake Cowboy
  5. 16:30–17:15
    Svenska äpplen året runt med Henrik Stridh, Äppelriket
Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
  1. 18:00–20:00
    After Work för volontärer och deltagare
Lördag, 3 juni
Kulinariska workshops Plats: Matverkstaden Händer på festivalscenen Plats: Scenen Aptitretande aktiviteter Plats: Köket Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
  1. 10:30–12:00
    Master Class med Martin Morand – Lär dig laga dessert av en mästare – FÖRKÖP KRÄVS
  2. 13:00–14:30
    Master Class med Daniel Müllern – Laga allt underbart från växtriket med Stjärnkocken Daniel Müllern – FÖRKÖP KRÄVS
  3. 16:00–17:00
    Workshop med Isabel Brummer – Lär dig ta matbilder som ”gör att man vill slicka telefonen”! – FÖRKÖP KRÄVS
Händer på festivalscenen Plats: Scenen
  1. 15:00–16:00
    Bandet Dönaberga
Aptitretande aktiviteter Plats: Köket
    1. 10:00–18:00
      Eltjänster i Degeberga demonstrerar smarta köksmaskiner
      1. 11:00–11:45
        Cook-a-long med Daniel Müllern
        1. 12:15–12:45
          Vin & mat i kombination – Svenska viner till mat
          1. 13:00–13:30
            Kalkonshow – Hur man styckar en kalkon! Ingelsta Kalkon
            1. 14:00–14:45
              Dessert-a-long med Martin Morand
              1. 16:00–16:30
                Utmana dina smaklökar på en pepparprovning
Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
    1. 11:00–16:30
      Bryggerivisning hos ÖsterlenBryggarna
      1. 11:30–12:30
        Österlenmejeriet presenterar Nyhet!
        1. 12:00–16:00
          Smaksafari för barn och vuxna med Stellan Hökfelt
          1. 13:00–14:00
            Kaffeskola med Sofiero Kafferosteri
            1. 13:00–14:00
              Dryckesprovning med Jan Rothman, Master Blender på Skånska Spritfabriken – Hur man gör sprit av skånska råvaror – FÖRKÖPS KRÄVS
              1. 17:30–22:00
                ”Örtvandring med middag i Bengtemölla” – ”Stjärnkocken Titti Qvarnström guidar genom naturens skafferi ” FÖRKÖP KRÄVS
Söndag, 4 juni
Kulinariska workshops Plats: Matverkstaden Händer på festivalscenen Plats: Scenen Aptitretande aktiviteter Plats: Köket Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
Kulinariska workshops Plats: Matverkstaden
  1. 10:30–12:00
    Master Class med Titti Qvarnström – Michelinkocken lär dig grava – FÖRKÖP KRÄVS
  2. 12:30–14:00
    Master Class med Isabel Brummer – Laga kikärtor ”From Nose to Tail” – FÖRKÖP KRÄVS
  3. 15:30–16:30
    Workshop med Isabel Brummer – Lär dig ta matbilder som ”gör att man vill slicka telefonen”! – FÖRKÖP KRÄVS
Händer på festivalscenen Plats: Scenen
  1. 12:00–12:30
    Kalkonshow – Hur man styckar en kalkon! Ingelsta Kalkon
  2. 14:00–15:00
    Rubert Knödl und seine original GulaschBarone
  3. 15:00–15:30
    Vinnaren i Must-SM presenteras
  4. 16:30–17:00
    Vinnaren av årets ”Skånska Smaker”
Aptitretande aktiviteter Plats: Köket
  1. 10:00–17:00
    Eltjänster i Degeberga demonstrerar smarta köksmaskiner
  2. 10:30–11:15
    Om svensk vinodling och svenska viner
  3. 11:30–12:15
    Gör figurkonst i marsipan
  4. 12:30–13:00
    Utmana dina smaklökar med en pepparprovning
  5. 13.15–14.00
    Cook-a-long med Titti Qvarnström – Michelinkocken förvandlar matsvinn till gourmetmat – FÖRST TILL KVARN!
  6. 15:30–16:15
    Cake Cowboy gör ganach
Övriga matfestivalområdet Plats: Se respektive programpunkt
  1. 11:00–16:30
    Bryggerivisning hos ÖsterlenBryggarna
  2. 12:00–16:00
    Smaksafari för barn och vuxna med Stellan Hökfelt
  3. 15:30–16:30
    Dryckesprovning med Jan Rothman, Master Blender på Skånska Spritfabriken – Hur man gör sprit av skånska råvaror – FÖRKÖPS KRÄVS